DBI 2023 – sprawozdanie

Jak co roku nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji Dnia Bezpiecznego Internetu.

Głównym celem DBI było inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych oraz zaznajomienie rodziców z problematyką bezpieczeństwa online.

Zorganizowane w szkole działania miały promować pozytywne wykorzystywanie internetu, a także dbanie o cyfrowe bezpieczeństwo.

W tym roku szkolnym uczniowie klas 1-8 wzięli udział w zorganizowanych przez Polskie Centrum Programu Safer Internet lekcjach on-line:

• Sieciaki – poznaj bezpieczny internet! (klasy 1-3 szkół podstawowych)
  • Sieciaki – pięć zasad bezpieczeństwa! (klasy 1-3 szkół podstawowych)
  • Co czyha na naszą prywatność w grach i internecie? (klasy 4-6 szkół podstawowych)
  • Jak radzić sobie z dezinformacją w sieci? (klasy 7-8 szkół podstawowych)
  • Dbam o swoją prywatność online (klasy 7-8 szkół podstawowych).
  • (zdjęcia)

Uczniowie wszystkich klas na lekcjach wychowawczych, informatyki i WDŻ pod hasłem „Bezpieczni w sieci” utrwalali swoją wiedzę w oparciu między innymi o Przygody Plika I Foldera w sieci, Owce w sieci, Gdzie jest Mimi?, ,,Lekcja bezpieczeństwa”, „Internet bez hejtu”.

Klasy młodsze (1-3) w ramach podsumowania lekcji wzięły udział w grach typu memory, rozwiązywały quizy, krzyżówki, rebusy, a także ozdobiły ścianę kolorowankami „Owce w sieci”.

Uczniowie klas starszych (4-8) wykonali billboardy z hasłami (zdjęcia):

• ostrzegającymi przed niebezpieczeństwami jakie niesie Internet
  • radami.

Wzięli udział w dwóch konkursach na wykonanie:

• plakatu pt. „Bezpieczny Internet”,
  • model wirusa komputerowego (zdjęcia)

Chętni uczniowie wykonali ulotki, a także prezentacje multimedialne zachęcające innych do Bezpiecznego poruszania się w sieci (link1, link2).

W ramach pedagogizacji poleciliśmy Rodzicom, którzy chcieliby się dowiedzieć więcej na temat niebezpieczeństw czyhających na dzieci w Internecie oraz chcieli poznać skuteczne metody na wyeliminowanie zagrożeń, następujące strony internetowe:

Jak zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w internecie – akademia NASK – poradnik dla rodziców https://avigon.pl/blog/bezpieczenstwo-dziecka-w-sieci-wskazowki-dla-rodzicow-i-dzieci

• strona poświęcona tematyce obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu www.dbi.pl

W ramach Dnia Bezpiecznego Internetu – nauczyciele i rodzice otrzymali zaproszenie do udziału w bezpłatnym szkoleniu online dot. bezpieczeństwa dzieci w Internecie pt. „Dom i szkoła wolne od cyberprzemocy”.

Głównym celem spotkania było omówienie przyczyn zachowań agresywnych, ze szczególnym uwzględnieniem cyberprzemocy jako nasilającego się zjawiska społecznego.

Prelegentka Pani Anna Popowicz omówiła różne rodzaje cyberprzemocy i konsekwencje prawne dla sprawców, a także narzędzia prawne w jej zwalczaniu.

Tegoroczne obchody Dnia Bezpiecznego Internetu jak zawsze w naszej szkole cieszyły się dużym zainteresowaniem i trwały dwa tygodnie. W szkole i poza nią wiele się działo.

Bardzo cieszymy się, że w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu zaangażowali się uczniowie, rodzice i nauczyciele.

Wierzymy, że tak bogaty wachlarz przeprowadzonych zajęć, wykorzystane narzędzia edukacyjne, konkretne i ciekawe informacje oraz zaangażowanie uczniów, rodziców i nauczycieli znacząco przyczyni się do dbania o bezpieczeństwo dzieci on-line i inspirowanie ich aby potrafiły w pełni wykorzystać zdobytą wiedzę na co dzień.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2022/2023, Szkoła. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.