Wycieczka do Muzeum Zameczek Piastowski

Uczniowie klasy 2 c uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych organizowanych przez Muzeum  w Gliwicach poświęconych Barbórce. Barbórka to tradycyjne górnicze święto, obchodzone 4 grudnia, w dniu św. Barbary z Nikomedii. Święta, w szczególny sposób związana z górnikami, opiekuje się wszystkimi, którzy podczas wykonywania swojej pracy ryzykują życie. Dzieci dowiedziały się jakie są tradycje związane z tym świętem – na kilka dni przed Barbórką  organizowane są tzw. karczmy piwne, gdzie górnicy oddają się uroczystym rytuałom i oczywiście piciu piwa. Kobiety do karczm piwnych nie mają wstępu, zamiast tego organizują spotkania w swoim gronie, tak zwane babskie combry.  W części praktycznej dzieci przyozdobiły replikę pamiątkowej, żeliwnej plakiety z wizerunkiem górnika, której oryginał znajduje się w zbiorach Muzeum w Gliwicach.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2018/2019. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.