230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W tym roku obchodzimy 230 rocznicę uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Była pierwszą w Europie,  a drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych, ustawą która regulowała i określała zakres władzy organów państwowych oraz zawierała prawa i obowiązki obywateli. Jej uchwalenie było sensacją w Europie.

Niestety, krótko jako naród, mogliśmy świętować jej uchwalenie. Nie wszyscy byli zadowoleni z uchwalenia ustawy rządowej. Przeciwnicy konstytucji doprowadzili do interwencji wojskowej Rosji, w celu jej zniesienia. III rozbiorów Polski w 1795r., położył kres obchodom tego święta, a w czasach zaborów uroczystości 3 Maja były zakazane.

I wojna światowa i  fakt, że nasi zaborcy znaleźli się w dwóch wrogich obozach dała szansę na powrót do tradycji. Już w 1915r. władze zaboru austriackiego wyraziły zgodę na obchody, a w 1916r. Niemcy, po wkroczeniu na tereny byłego Królestwa Polskiego (zabór rosyjski) zezwoliły na patriotyczne manifestacje. Dopiero odzyskanie w 1918r. niepodległości umożliwiło oficjalne świętowanie. W 1919r. 3 maja został ogłoszony świętem narodowym i hucznie obchodzony do wybuchu wojny. W czasie II wojny światowej tylko Polacy na emigracji mogli obchodzić to święto, a udział w nim był traktowany jako symbol oporu i walki z okupantem.

Koniec wojny nie przyniósł wielkich zmian. Ostatnie oficjalne obchody odbywające się za zgodą władz miały miejsce w 1946r. Wyraźnie antyradziecki wydźwięk pochodów z okazji 3 Maja oraz charakter narodowo-religijny spowodowały zakaz ich organizacji. W 1951r. święto oficjalnie zostało zniesione. Narodowe Święto Konstytucji Trzeciego Maja przywrócono dopiero w 1990r.

Jak uchwalano konstytucję – ciekawostki

Uchwalenie konstytucji było sensacją na skalę krają i Europejską – dlaczego? Zapraszam do obejrzenia filmiku

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2020/2021, Szkoła. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.