Nasza szkoła bierze udział w programie informacyjny na rzecz czystego powietrza realizowanym przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym.
Dzięki udziałowi w projekcie na bieżąco prowadzimy zajęcia edukacyjne mające na celu wzbudzanie świadomości dot. czystego powietrza wśród uczniów i ich rodziców. Na budynku przy ul. Asnyka zamontowany jest miernik zanieczyszczenia, dzięki któremu mieszkańcy dzielnicy Trynek mogą na bieżąco monitorować jego wskazania i dzięki temu lepiej dbać o swoje zdrowie, np. poprzez unikanie aktywności na zewnątrz podczas wskazań krytycznych.
Pamiętajmy, że zwłaszcza w okresie zimowym te wartości ulegają podwyższeniu po pierwsze dlatego, że chłód panujący na zewnątrz wymusza na nas ogrzewanie naszych domów. Ludzie nie zawsze mają świadomość, że od tego, co spalane jest w domowych piecach, zależy zdrowie nas wszystkich.
Po drugie: czasami w zimowe dni powietrze przy ziemi jest chłodniejsze niż nieco wyżej. Wtedy powietrze znad ziemi nie unosi się do góry, tylko gromadzi się przy gruncie. Brakuje naturalnego wietrzenia, więc pyły i trucizny kumulują się, tworząc smog.
Trzeci powód to brak zieleni. Rośliny są naturalnymi filtrami powietrza. Zwłaszcza drzewa i krzewy bardzo skutecznie pochłaniają zanieczyszczenia (również pyły i substancje toksyczne), oczyszczając powietrze. Jednak robią to głównie poprzez liście, dlatego w okresie zimowym pomoc z ich strony się zmniejsza.
Przypominamy, co robić gdy normy zanieczyszczenia powietrza są przekroczone:
- nie wychodź na spacer;
- nie wietrz mieszkania;
- włącz odpylacz powietrza;
- nie uprawiaj sportu na zewnątrz;